Kosmetyki na Łuszczycę
Kosmetyki Naturalne Zastosowanie:

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna, wywołana dysfunkcją limfocytów T. Zajmuje głównie skórę łokci i kolan, skórę owłosioną głowy oraz stawy i paznokcie. Może występować na całym ciele. Choroba ma charakter przewlekły z ostrymi nawrotami. Przyczyną łuszczycy może być stres, ale także urazy mechaniczne, infekcje paciorkowcowe, niektóre leki, duże osłabienie i wycieńczenie organizmu. Choroba ta może być również uwarunkowana genetycznie.
Jakie substancje roślinne wyciszą zmiany łuszczycowe?
W pielęgnacji skóry łuszczycowej liczą się surowce natłuszczające i regenerujące właściwości naskórka, a także takie, które można wykorzystać w terapiach leczenia światłem np. w PUVA terapii.
Składniki, które są rekomendowane w tym schorzeniu to aloes, dziurawiec zwyczajny, ostryż długi, ogórecznik lekarski, konopia siewna, ekstrakt z korzenia rzodkwi, poziewnik, olej z czarnuszki.
Dziurawiec zwyczajny jest bogaty w garbniki oraz flawonoidy, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a dodatkowo może być wykorzystywany w fotodynamicznej metodzie leczenia. Polega to na skojarzeniu hiperycyny z promieniowaniem UV-VIS i prowadzi do produkcji reaktywnych form tlenu, co aktywuje oksydatywne starzenie prowadzące do śmierci wybranych komórek skóry, np. łuski łuszczycowej. Wyciągi wodne z dziurawca stosowane zewnętrznie przyspieszają gojenie ran. Udowodniono że dziurawiec świetnie się sprawdza w przypadku leczenia łuszczycy plackowatej oraz łuszczycy skóry głowy.
Aloes jest rośliną zaliczaną do sukulentów. Miazga pochodząca z liści jest stosowana jako składnik wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym i ekstremalnie łagodzącym. Zawiera głównie antrazwiązki, enzymy, kwasy organiczne oraz minerały.
Ostryż długi głównie zawiera kurkuminę, która rozpuszcza martwy naskórek oraz wpływa na poprawę jego natłuszczenia.
Ogórecznik lekarski to niezastąpione źródło kwasu GLA. Zwiększa przepływ krwi poprawiając jej dotlenienie i odżywienie przez co przyczynia się do szybszego odpadania blaszki łuszczycowej.
Olej z konopi siewnej dzięki wysokiej zawartości NNKT oraz kwasu gamma-linolenowego (GLA), minerałów i innych składników biologicznie czynnych działa ochronnie i kojąco w stanach zapalnych. Natłuszcza skórę w miejscu występowania łuski i przyspiesza regenerację młodego naskórka.
Poziewnik to bogate źródło krzemionki, odbudowuje i wzmacnia ściany krwionośne przez co skóra staje się bardziej dotleniona i odżywiona, przyspiesza złuszczenie blaszki łuszczycowej.
Ekstrakt z korzenia rzodkwi podnosi nawilżenie i działa antyseptycznie.
Olej z czarnuszki i inne oleje nierafinowane jak lniany, kokosowy czy konopny zawierają w swoim składzie tymochinon i nigellon - substancje o działaniu silnie przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwbakteryjnym. Także silnie natłuszczają skórę - działają jak naturalne emolienty.
